İvedik OSB Öz Ana San.Sit. 1470. Sok (eski 685) No:109 İvogsan Yenimahalla ANKARA

+90 312 394 57 78

+90 850 304 35 79

+90 541 377 35 79

AÇIK DEVRE SU SOĞUTMA KULESİ

su soğutma sistemleri

    Su soğutma kuleleri çalışma prensiplerine göre karşı akışlı ve çapraz akışlı kuleler olmak üzere ikiye ayrılır. Karşı akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı süzülürken hava aşağıdan yukarı hareket eder. Çapraz akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı inerken hava akımı yataydır. Son yıllarda karşı akışlı kuleler tercih edilmektedir.
    Cebri çekişli karşı akışlı tip su soğutma kulelerinde, işletmeden ısınıp gelen su, özel olarak imal edilmiş su dağıtım sistemi ve fıskiyeler yardımı ile kulenin tüm kesitine yukarıdan aşağı doğru homojen olarak püskürtülür. Püskürtülen su kütleleri, kule dolguları arasından süzülerek parçalanır. Dış ortamın nemine sahip hava, motor fan grubu yardımı ile dolgular üzerinden aşağıdan yukarıya doğru emilir. Dolgu soğutma yüzeyinde hava ile buluşan su havaya ısı vererek soğur ve az bir kısmı buharlaşır. Soğuyan su kulenin soğuk su havuzunda toplanarak işletmeye gönderilir. Suyun buharlaşması sonucu nemi artan hava (doyma oranına yakın), kulenin en üstünde bulunan fan bacasından atmosfere atılır.

    Termodinamik esaslarına göre; buharlaşan her bir gram suyun faz (hal) değişimini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 540 Kalori enerji sistemden emilir.

Bu yaklaşımla; sistemde dolaşan suyun  her 6 ºC soğuması için yaklaşık su debisinin % 0,9’ unun buharlaşması gerekmektedir, buna su soğutma kulesi buharlaşma kaybı denilmektedir.
    Bu miktar aşağıdaki formülle hesaplanabilir;

Buharlaşma Miktarı (m³/h) = 0.00085 x 1.8 x Debi (m³/h) x (Tg—Tç)

 

TÜM İMALATLARIMIZDA CE BELGESİ BULUNUP 2 YIL GARANTİLİDİR.

 ASLA KALİTEDEN VE HASSASİYETTEN ÖDÜN VERMİYORUZ

Enjeksiyon Makina Soğutma

Kalıp Makina Soğutma, Kalıp Soğutma, İndiksiyon Soğutma ile ilgili görseller

  

aTN AÇIK DEVRE SU SOĞUTMA KULESİ YAPIMINDA KULLANILAN MALZELER:

 

 1. Su Soğutma Kule imalatını başlıca galvanizli 2mm İla 4mm arasına sac kullanılmaktayız. Galvaniz sac üzerine epoksi özellikli statik fırın pütürlü boya kullanılmaktır.
 2. Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Enerji tasarrufu, su kazanımı, su kaybının önlenmesi için damla tutucular kullanılır.
 3. Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Fıskiye (nozul) galvanizli borulara delikler açılarak monte edilir. Suyu serpme esnasında su içindeki buhar ayrışmakta ve suya karışmadan doğaya atılmaktadır. Fıskiyeler rutubetten ve ısıdan etkilenmez.
 4. Su Soğutma Kulesi İç Dizaynında; Bigudi dolgusu hava giriş panjurlarının üzerinde ve su dağıtım sisteminin altında koyularak, suyu dağıtarak soğumasını sağlar.
 5. Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Aksiyal fan kullanılmaktadır.Aerodinamik tasarımlı fan kanatları sayesinde ses seviyesi  en düşüktedir. Elektrik tüketiminde de tasarrufludur.
 6. Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Kule yanlarında açılan panjur (menfez) yerleri kulenin dışardan hava alıp, kulenin  suyu  soğutmasına yardımcı olmaktadır.
 7. Su Soğutma Kulesi Dış Dizaynında; Elektrik panosuda yer almaktadır.
 8. Su Soğutma Kulesinin kullanım kolaylığı için kule üzerinde etiketler bulunmaktadır

                 

servıs ve garanti seçenekleri

Servis ve Garanti Olanakları Neler?

Firmamızdan aldığınız özel olarak imal ettiğimiz ürünlerimizin 2 Yıl üretici garantisi bulunmaktadır.

Ayrıca ürünlerimizie yerinde teknik destek ve sorun giderme hizmeti sunmaktayız.

 • Arıza tespiti
 • Arıza nedeni tespiti
 • Arızanın nasıl giderileceği
 • Sorunların raporlanması
 • Sorun giderme
 • Bakım ve onarım

gibi hizmetlerimiz yerinde veya firmamız bünyesinde özenle gerçekleştirilmektedir.

ATN SU SOĞUTMA KULESİ KULLANIM ALANLARI

 • Sanayi endüstriyel alanda makine ve kalıp soğutma
 • Plastik enjeksiyon kalıp soğutma
 • Yağ soğutma
 • Çikolata Fabrikaları
 • Otel, Hastane
 • Alışveriş Merkezleri gibi yerlerde kullanılabilir.
 • MR Cihazı soğutma